Mocowania typu K, do podkładów betonowych

Oto mocowania do podkładów strunobetonowych, w skali 1:25. Wydrukowane na mojej drukarce 3d. Warstwa 0,01mm.

Mocowania typu K do podkładów strunobetonowych, skala 1:25, wydruk 3d

Mocowania typu K do podkładów strunobetonowych, skala 1:25, wydruk 3d

Mocowania typu K do podkładów strunobetonowych, skala 1:25, wydruk 3d

Mocowania typu K do podkładów strunobetonowych, skala 1:25, wydruk 3d

 

Jak widać, odwzorowanie szczegółów jest bardzo dobre. Jeszcze kilka lat temu płaciłem krocie za trzy (!) mocowania w skali 1:25, które posłużyły mi za wzory do odlewów. Była to drukarka za jakieś 240 tyś zł, w zakładzie jubilerskim, a teraz proszę – mam i ja! 🙂 I te moje wydruki są co najmniej tak samo dobre jak te z drukarki, za którą wtedy można było kupić dom… Postęp jest niesamowity.

Przy okazji, oczywiście sam podkład strunobetonowy też powstaje, ale to nie jest tak proste, jakby się wydawało. Otóż żywica UV ma skurcz, forma silikonowa ma skurcz, żywica odlewnicza, z której powielę „matkę” też ma skurcz no i materiał końcowy też oczywiście ma skurcz. A w efekcie, całość ma mieć rozstaw szyn 1435mm w skali 1:25 i to dokładnie. Nie musi się więc udać za pierwszym razem, no i się nie udało 🙂 Przy okazji zastanawiam się, czy te podkłady robić z gipsu budowlanego (kilka zł/kg), czy z gipsu akrylowego (~30zł/kg) Odlewy z gipsu akrylowego (Acrylic One) są naprawdę wspaniałe, łatwo się je maluje, bo nie chłoną wody ani farby, ale kwestia ceny też jest istotna. Ponieważ oba materiały mają inny skurcz, to decyzję należałoby podjąć PRZED wydrukiem.

Podkład betonowy w skali 1:25

Podkład betonowy w skali 1:25

W praktyce  różnica w cenie byłaby, jak szacuję ~0,5zł na podkładzie. Niedużo, ale podkładów jest sporo na torze. Jakieś sugestie?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Mocowania typu K, do podkładów betonowych

 1. Siokszar pisze:

  Myślałem o takich podkładach do modeli elektrowozów EU07, ET22 czy EP09. Mam wersję kartonową dla skali 1:25 chyba wydawnictwa Wektor, lecz z tym podklejaniem i sklejaniem jest dużo pracy. Pomysł ciekawy – interesuje mnie tylko cena takiego zestawu (podkład+uchwyty) i długość torowiska.

 2. admin pisze:

  Cześć Kolego.

  Właśnie z myślą o nowszym taborze przygotowuję to torowisko. Cena jeszcze nie jest ustalona, natomiast szyna ma długość ~475mm, a torowisko składasz sobie długie jak chcesz, albo łącząc szyny z wykorzystaniem łączenia na „trójkąt-wpust” (samocentrujące, bardzo wygodne moim zdaniem) + klejenie, lub ścinasz szynę na płasko i łączysz udając połączenie spawane. Nie jestem pewny, czy stosowało się połączenia łubkowe, przy podkładach strunobetonowych, ale chyba nie.

 3. Aleksander pisze:

  Skoro kosztuje to tyle pracy postawmy na jakość …cenę jakoś przeżyjemy:)

 4. Aleksander pisze:

  Połączenia łubkowe są stosowane przy podkładach struno-betonowych…nawet niedawno widziałem coś takiego na st. Boguszów Gorce.

 5. Pingback: Nity, śruby i nakrętki | Mario Modelario Manufaktura Modelarska

 6. pawcio37 pisze:

  Kiedy będą dostępne do kupienia podkłady i mocowania, chętnie zakupię

 7. admin pisze:

  Myślę, że w ciągu tygodnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *