Turbogenerator

Nie próżnuję. Wiele rzeczy powstaje po trosze równolegle, bo wymaga oczekiwania, na formę, na wydruk itd. Dziś rzecz, która jest prawie na każdym parowozie, a mianowicie turbogenerator, inaczej zwany też prądnicą.

Oto powstały z wydruku

Turbogenerator (prądnica) parowozu, skala 1:25, wydruk 3D

Turbogenerator (prądnica) parowozu, skala 1:25

turbogen2Na zdjęciach w całej okazałości, jednak w praktyce powstał z trzech wydrukowanych części. Często warto podzielić drukowany obiekt na części tak, aby zminimalizować, a najlepiej wyeliminować konieczność dodawania podpór. Niestety, ale podpory to niemały i czasochłonny problem późniejszej obróbki.

Fragment projektu prądnicyDla niewtajemniczonych – po co stosuje się podpory? Otóż drukarka drukuje nanosząc kolejne cieniutkie warstwy i każda warstwa musi się czegoś trzymać, nie może powstać „w powietrzu”, nie może być zaczepiona tylko z jednej strony i wystawać, bo przy grubości 0,02mm, jaką stosuję zwykle przy wydrukach, jest bardzo wiotka. Dlatego stosuje się te nieszczęsne podpory, cóż, taki lajf 🙂

Prezentowany generator poszedł już do formy, ale nie jestem szczególnie zadowolony z efektu. Oczywiście odlew wychodzi jak należy, ale ze względu na kształt, szczególnie przedniej części, sprawia problemy przy wyjmowaniu z formy i widać od razu, że owa długo nie pożyje. Prawdopodobnie więc zastosuję wariant z odlewaniem prądnicy w częściach, praktycznie tak, jak jest podzielona do wydruku. Nowe części już się drukują 🙂

Pozdrawiam
Mariusz

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dodatki żywiczne, Druk 3D, Projekty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *